Jak funguje česká stavební společnost v Německu?
Od roku 2005 mají čeští podnikatelé ve stavebnictví plné právo poskytovat své služby svým západním sousedům bez větších překážek souvisejících s oficiální správou německých institucí. Pokud poskytujete stavební služby v Německu nebo pokud se na to chystáte, přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy týkající se provozování české stavební společnosti v Německu.
Musí se zaregistrovat česká stavební společnost u německého finančního úřadu Finanzamtu a musí mít německé daňové číslo (Steuernummer)?
České společnosti působící v Německu by měly své činnosti v oblasti stavebních služeb v Německu nahlásit německému finančnímu úřadu (Finanzamt).
Každý český podnikatel je zpravidla povinen hlásit výkon stavebních služeb v Německu a požádat o Steuernummer (ekvivalent českého DIČ).
Chcete-li získat Steuernummer a Freistellungsbescheinigung (osvobození od stavební daně v Německu), musíte vyplnit příslušnou žádost a předložit příslušné doklady prokazující chování českých podniků.
Co je Freistellungsbescheinigung a co je Bauabzugsteuer? Proč může zákazník v Německu odečíst 15% z vystavené faktury?
Freistellungsbescheinigung, tj. Osvobození od daně ze stavebnictví, je osvědčení vydávané pravidelně. Prokazuje nejen registraci společnosti u finančního úřadu Finanzamt, ale také, že firma nemá nedoplatky na daních. Stručně řečeno, Freistellungsbescheinigung obdrží pouze ty společnosti, které poskytly úřadu požadované dokumenty a nejsou v prodlení s platbami daní.
Freistellungsbescheinigung vyFreistellungsbescheinigung vyžadují odběratelé v Německu.žadují v Německu dodavatele.
Všichni dodavatelé staveb v Německu by měli vlastnit Freistellungsbescheinigung.
V případě neexistence Freistellungsbescheinigung je odběratel povinen si ponechat 15% z částky faktury a zaplatit ji na Finanzamt. Částka 15% odečtená z faktury se nazývá Bauabzugsteuer (daň ze stavby).
Varování! Pokud vám odběratel z vaší faktury zadržel 15% Bauabzugsteuer z důvodu chybějícího platného Freistellungsbescheinigung, vyžádejte si na Finanzamtu doklad o zaplacení této částky (potvrzení platby v papírové podobě). Pouze s tímto potvrzením platby vám můžeme pomoci získat své peníze zpět !!!
Musí česká společnost poskytující stavební služby v Německu platit daň v Německu a co dělat, aby se zabránilo placení daně v Německu?
Pokud se chcete vyhnout placení daně v Německu, musíte jako český podnikatel dodržovat dvě nařízení.
První nařízení se týká délky stavebních prací v Německu. V daném daňovém roce (od 1.1. do 31.12.) by česká společnost neměla v Německu provádět stavební práce déle než 180 dnů, a to včetně víkendů a svátků.
Druhé ustanovení se týká příjmů získaných v Německu. Součet příjmů získaných v Německu nesmí překročit 70% celkového příjmu z hospodářské činnosti společnosti. To znamená, že 30% příjmů musí získat česká společnost mimo Německo.
Překročení jedné z výše uvedených prahových hodnot má za následek povinnost podle práva EU podat daňové přiznání v Německu a další řízení musí být vedeno přísně v souladu s německým daňovým zákonem.
Jak bude Finanzamt vědět, že jsem pracoval v Německu déle než 180 dní nebo že jsem získal více než 70% mého celkového příjmu v Německu?
Na tuto otázku je jednoduchá odpověď.
Doba práce a vaše osobní údaje se dostanou na Finanzamt spolu s fakturami, které poskytne váš zákazník. Ten je uvede jako svoje náklady při vypořádání daně. Pokud má finanční úředník málo informací na fakturách, zašle do Čech formuláře k vyplnění, které budou zaměřeny na ověření vašeho daňového rezidentství podle výše uvedených ustanovení.